All Romania Trip

                                                                                      Tüm Romanya Kültür - Tarih Gezisi

1. Gün _ Cumartesi / İstanbul - Bükreş: İstanbul Sabiha Gökçen Dış Hatlar Terminalinde buluşma. Gezi belgelerinizin verilmesi ve uçuş işlemleri sonrası başkent Bükreş'e hareket. Uçuşumuz 1,5 saat sürecektir. Bükreş Henri Coandă Havalimanı'na iniyoruz. Pasaport ve bagaj işlemlerini takiben bizleri bekleyen aracımızla otelimize transfer. Odalara yerleşme ve dinlenme. Öğleyin şehri tanıma turuna çıkıyoruz. Akşam bölgenin şık restoranlarından birinde yemeğimizi alacağız. Geceleme Bükreş.

2. Gün _Pazar / Bükreş - Peleş Şatosu - Braşov: Kahvaltı sonrası Bükreş'ten ayrılarak kuzey istikametinde yaklaşık 120 km'lik (2 saat) karayolu yolculuğu ile ülkenin en etkileyici şatolarından birisine varıyoruz. Peleş Şatosu, Karpat Dağları’nın eteklerinde, Romanya kralı I. Carol tarafından 1873 yılında inşaasına başlanan Neo-Rönesans tipi bir yapıdır. Gustav Klimt tabloları ve duvar resimleri ile süslü olan kale-sarayın iç dekorasyonunda yoğun bir barok etkisi görülür. Bu unutulmaz ziyaret sonrası ülkenin bir başka önemli kültür şehrine doğru yola çıkacağız. Yaklaşık 50 km'lik mesafeyi 1,5 saatte aldıktan sonra Braşov'a varış ve otelimize yerleşme. Akşam Yemeği ve Geceleme Braşov.

3. Gün _  Pazartesi / Braşov - Bran Şatosu - Braşov: Sabah kahvaltısı sonrasında Transilvanya'nın en harikulade geç gotik ve barok kentlerinden sayılan, aynı zamanda Avrupa çapında meşhur Poiana Kış turizm merkezine ev sahipliği yapan Braşov’u geziyoruz. Öğleden sonra ise ülkenin en gözde ziyaret noktalarından biri olan Bran Şatosunu görmek üzere yaklaşık 45 dakikalık büyüleyici bir kara yolculuğuna çıkıyoruz. Ulusal bir anıt ve sınır nişanı kabul edilen bu şato, Erdel Prensliği ve Eflak sınırları arasında konumlanmış ve yaygın adıyla Bram Stoker'ın hayali karakteri olan Drakula'nın Kalesi olarak da bilinir. Bu efsanevi yapı ve civarını ziyaret ettikten sonra Braşov'daki otelimize dönüş. Akşam Yemeği ve Geceleme Braşov.
 

4. Gün _ Salı / Braşov - Suceava: Kahvaltı sonrası otelimizden ve Braşov şehrinden ayrılarak kuzeye Suceava bölgesine doğru yola çıkıyoruz. Bugün yol üzerinde sırasıyla Hărman ve Prejmer Köy ve Kalelerini gezeceğiz. 13. yüzyılda Transilvanya Saksonları tarafından kurulmaya başlanan bu yerleşim yerleri Geç Ortaçağ ve Yeni Çağ boyunca birçok kavim ve devlet tarafından işgal edilmiş. Bugün turistik olarak ziyarete açık ve Avrupa'da eşine az rastlanır güzellik ve ihtişama sahip kilise ve kaleleri ziyaretimiz esnasında adeta zamanda yolculuk yapacaksınız. Kalın surlarla çevrili bu tarihi yapıları gördükten sonra yolumuza devam edeceğiz. Yaklaşık 300 km'lik (3 saat) yolu molalarla rahat bir biçimde aldıktan sonra Suceava şehrine varış. Akşam Yemeği ve Geceleme Suceava.


5. Gün _ Çarşamba / Suceava - Bistrița: Kahvaltı sonrası Suceava yakınlarındaki Bucovina bölgesinde yer alan, adeta bir görsel şölen niteliğinde olan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Voroneț, Humor ve Sucevita Manastırlarını gezeceğiz. 15 ve 16. yüzyıllarda inşa edilmiş bu dini yapılar birer başyapıt olarak kabul edilmekte ve hatta "Doğu'nun Sistine Şapeli" gibi lakaplarla anılmaktadırlar. Ziyaretler sonrası Bistrița kentine doğru yola devam ediyoruz. Yaklaşık 200 km'lik bu yolu da 3,5 saatte aldıktan sonra akşam saatlerinde kente giriş ve otele yerleşme. Akşam Yemeği ve Geceleme Bistrița.


6. Gün _ Perşembe / Bistrița - Maramureş – Cluj Napoca: Kahvaltı sonrası otelden hareket. Bugün kuzeye doğru yaklaşık 130 km'lik (2,5 saat) bir yolculuk ile ülkenin paha biçilemeyen bir diğer kültürel mirasını ziyarete gidiyoruz. Sekiz tanesi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan ve 17. yüzyıldan kalma yaklaşık yüze yakın ahşap kilisenin bir arada görülebildiği muhteşem bir açık hava müzesi niteliğindeki Maramureş yöresini detaylı olarak geziyoruz. İkindi vakti güneye doğru yola koyuluyoruz. Yaklaşık 160 km'lik yolu 3 saatte aldıktan sonra şehre giriş ve otele yerleşme. Akşam Yemeği ve Geceleme Cluj-Napoca.


7. Gün _ Cuma / Cluj-Napoca - Sighișoara: Kahvaltı sonrası Cluj-Napoca'daki şehir turumuza başlıyoruz. Romanya’nın başkent Bükreş’ten sonra en büyük ikinci kenti olan Cluj, ülkedeki en büyük azınlık konumundaki Macar nüfusunun merkezi yerleşim birimidir. Vaktiyle Transilvanya Prensliği’nin başşehri olan Napoca’nın Romantik ve Neo-klasik dönemden kalma emsalsiz mimari mirasını yakından tanıyacağız. Ülkenin kültürel ve akademik merkezlerinden bu tarihsel şehri gezdikten sonra güneydoğu'ya doğru yola çıkıyoruz. 160 km'lik yolu yaklaşık 3 saatte aldıktan sonra Sighișoara'ya giriş ve otelimize yerleşme. Akşam Yemeği ve Geceleme Sighișoara.


8. Gün _ Cumartesi / Sighișoara – Sibiu: Kahvaltı sonrası, Drakula’nın doğduğu şehir olarak da ünlenen Sighișoara'yı tanıma turuna çıkıyoruz. Burası otantik Ortaçağ mimarisi ile sadece Romanya'nın değil belki de Avrupa'nın en iyi korunmuş ve göz alıcı güzelliğe sahip kale şehridir. 12. yüzyılda bu bölgede yaşayan Transilvanya Saksonları adı verilen Alman zanaatkâr ve tüccarlar tarafından kurulan Sighișoara günümüzde 28,000 nüfusa sahip Romanya'nın küçük ama turist akınına uğrayan yerleşim yerlerinin başında gelmektedir. Ziyaretimiz sonrası serbest zaman verilecektir. Akşama doğru ise bu güzel şehirden ayrılarak ülkenin bir başka cazibe merkezi olan Sibiu'ya doğru yaklaşık 80 km'lik (1,5 saat) yola koyuluyoruz. Varışı takiben otele giriş. Akşam Yemeği ve Geceleme Sibiu.
 

9. Gün _ Pazar / Sibiu - Bükreş: İstanbul Kahvaltı sonrası Sibiu’yu tanıma turuna çıkıyoruz. Şehir Romanya'nın en önemli kültürel merkezlerinden biri olup, 2007 senesinde “Avrupa’nın Kültür Başkenti” seçilmiştir. Yine Transilvanya Saksonları tarafından temelleri atılmış, zamanında Alman azınlığın merkezi olan bu kent 2008’de Forbes Dergisi tarafından Avrupa'nın en yaşanılası 8. şehri unvanına layık görülmüştür. Eski Habsburg İmparatorluğu’nun bu mühim entelektüel şehrinin göz alıcı ve pastoral görüntülerle süslü dar sokaklarında ve tarihi meydanlarında yapacağımız keyifli gezi sonrası Bükreş'e devam ediyor ve havalimanına transfer oluyoruz. Akşamleyin İstanbul’a doğru yola koyuluyoruz. Uçuşumuz 1,5 saat sürecektir. Sabiha Gökçen Havalimanı'na varmamızla keyifli gezimiz sona ermiş oluyor.