Complete Bulgarian Voyage


                                                                                                     - BULGARİSTAN GEZİSİ PROGRAMI -


1. Gün: İSTANBUL – SOFYA
Saat 07.40’ta TK … sayılı uçak ile İstanbul’dan Sofya’ya hareket. Saat 08.55’te varış. Otele yerleştikten sonra tarihi kent gezisi yapmak üzere çıkıyoruz. Başkentte ilk gün boyunca  göreceğimiz başlıca yerler şu şekilde: 4. Yüzyılda Doğu Roma İmparatoru Büyük Konstantin tarafindan yapılan ve Sofya’nın en eski binası olan Kutsal George Kilisesi, 1566 yılında Mimar Sinan tarafindan inşa ettirilen Sofya Camiisi, 1912 yılında yapılan ve dünyanın en büyük Hıristiyan kiliselerinden birisi olan Kutsal Aleksandr Nevski Katetrali, muhteşem Ulusal Opera ve Bale Tiyatrosu, ülkenin en büyük aynı zamanda en eski tiyatrosu olan ulusal İvan Vazov Tiyatrosu, ismini Kiril alfabesinin kurucuları olan Kutsal Kiril ve Methodius’tan alan ve ülkenin en büyük kütüphanesi olan Kiril ve Metodius Ulusal Kütüphanesi,  eskiden Bulgar Komünist Partisi’nin ana merkezi olan Stalinist mimari tarzında yapılmış olan “Largo” adlı devasa bina, Bulgar partizanları ile Sovyet Ordusu’nun işbirliği ve kardeşliğini sembolize eden Kızıl Ordu anıtı, parlamento binası, başbakanlık binası, cumhurbaşkanlığı sarayı, Sofya Kliment Ohridski Üniversitesi ve 93 Harbi’nden sonra Bulgarların Osmanlı Devleti’nin hakimiyetinden çıkmasında önemli rol oynayan Rus Çarı II. Aleksandr’a atfen dikilen Kurtarıcı Çar Anıtı. Konaklama Sofya’da. 
 
2. Gün: SOFYA - PLOVDİV (FİLİBE)
Sabah kahvaltısından sonra otelimizden çıkarak Sofya’dan ayrılıyoruz ve Plovdiv’e (Filibe) doğru hareket ediyoruz. Yaklaşık 2 saatlik bir yolculuktan sonra, Bulgaristan’ın en büyük ikinci kenti olan Plovdiv’e varıyoruz. Öğlene doğru tarihi kent içi turumuza başlıyoruz. İlk olarak Eski (antik) Plovdiv kentini görmekle başlıyoruz turumuza. Ülkenin en büyük ve tarihi kentlerinden birisi olan Plovdiv’in antik ve Osmanlı döneminden kalan tarihsel kent merkezini arşınlıyoruz. Öncelikle antik Roma şehrine geliyoruz. Burada Roma imparatoru Trayan tarafından İ.S. 2. yüzyılın başlarında yaptırılan ve günümüzde de Bulgaristan’ın antik döneminden kalma en önemli yapısı olan amfitiyatroyu, M.S. 2. ve 5. asırlar arasında inşa edilen ve once şehir konseyi ardından ise tiyatro olarak kullanılan Odeon’u ve tam 30.000 kişi kapasiteli stadyumu görüyoruz. Sonrasında; kentteki iki Osmanlı Camiisinden birisi olup, Endülüs İspanyası haricinde Avrupa’daki en eski Türk Camiisi olarak bilinen Plovdiv Cuma Camisi, Çifte Hamam, Kutsal Kiril ve Methodius Kilisesi ve Ruhban Okulu, Bakire Meryem Kilisesi, Ortaçağ Bulgar Hanı Krum’un heybetli heykelini görüp eski Filibe evlerini geziyoruz. Kentin merkezi bulvarı olan Pedestrian Sokağı’nda yürüyüş ve sonrasında Kapana Semti turu. Konaklama Plovdiv’de.    
 
3. Gün: PLOVDİV (FİLİBE) - VARNA
Sabah erken saatte Filibe’den ayrılıyoruz ve Varna’ya doğru yol alıyoruz. Yaklaşık yarım günlük bir otobüs yolculuğundan sonra Varna’ya ulaşıyoruz. Buradaki otelimize yerleştikten sonra tarihi kent turuna çıkıyoruz. Gezimiz esnasında göreceğimiz yerler: 17. Asırdan kalma Teodokos Katedrali, Atanasyus Kilisesi, 15. yüzyıldan kalma Petka Kilisesi, Güneş Evi, Nikolas Denizciler Kilisesi, 14. asırdan kalma Konstantin ve Yelena Kilisesi, Stoyan Baçarov Drama Tiyatrosu, Çar Koloyan’ın anıtsal abidesi, Dom (ana katedral), Antuan Kilisesi, Bakire Meryem Katedrali, Prens Boris Bulvarı, Varna Nekropolisi kalıntıları gibi önemli antik eserleri barındıran Varna Arkeoloji Müzesi, Roma Hamamları, Varna’nın Sultan 2. Murad önderliğindeki Osmanlı Ordusu tarafından fethinin resmedilip betimlendiği Varna Savaşı Müzesi, antik bir Trakya höyüğüne oyulmuş Varna Savaşı (1444) Anıtı, Ulusal Denizcilik Müzesi, Bulgar Tiyatrosu, Nikolay Vaptsarov Denizcilik Akademisi binası, Prens Boris Bulvarı’ndaki Art-Niveau tarzı ünlü konak, Deniz Bahçesi Bulvarı ve Sirens Çeşmesi. Son olarak ise akşama doğru kentin en güzel ve ihtişamlı aynı zamanda en ünlü sarayı olan, Karadeniz sahiline nazır devasa bir park içinde yer alan bir 19. yüzyıl yazlık sarayı niteliğini taşıyan “Euxinograd  Sarayı” gezisi. Konaklama Varna’da. 

4. Gün: VARNA – BURGAZ - İSTANBUL
Sabahın erken saatlerinde yapacağımız kahvaltıdan sonra otelimizden çıkarak Varna’dan ayrılıyoruz ve Bulgaristan’ın Karadeniz sahilleri üzerinde yer alan bir başka ünlü ve güzel şehri olan Burgaz’a doğru hareket ediyoruz. Seyahatimizin son noktası olan Burgaz şehrine varır varmaz şehir turumuza başlıyoruz. Gezimiz boyunca görülecek başlıca yerler ve eserler şu şekildedir: Tarihi Opera Tiyatrosu, 1910 yılında yaptırılan ünlü Deniz Bahçesi, Kutsal Kiril ve Methodius Ortodoks Katedrali, Aleko Bogoridi Bulvarı, neo-klasik stildeki etkileyici şehir konseyi binası, Aqua Calidae Roma ve Orta Çağ Hamamları, Poros ve Rusokastro Kaleleri, merkezi istasyon binası, “Develtum” antik Roma şehri, “Erkesiya” sınır duvarı, Adriana Budevska Şehir Tiyatrosu binası, Pantheon, eski tarihi kent meydanı, bölgesel gümrük ofisi binası, Rus Askerleri anıtı, zamanın Sinagog’u günümüzün ise şehir galerisi, şehrin merkezi bulvarı olan Aleksandır Caddesi, Kiril ve Methodius Sokakları ve kentin “0” noktası tarihi yer levhası. En sonu Burgaz’ın muhteşem Karadeniz sahil şeridinde ve Burgaz Gölü kıyısında kısa bir gezinti yapıyoruz. Akşama doğru Burgaz’dan ayrılıyor ve otobüsümüze binerek İstanbul’a doğru hareket ediyoruz. Yaklaşık 5-6 saat sürecek bir yolculuktan sonra gece İstanbul’a varıyoruz.