Excursion to Crimea

Kırım Yarımadası Kültür ve Doğa Gezisi / 01 - 07.10.2018

1 Ekim Pazartesi: İSTANBUL - KRASNODAR – KERÇ
30 Eylül saat 22.00’de Sabiha Gökçen Uluslar Arası Havalimanı dış hatlar gidiş terminali Pegasus Hava Yolları kontuarı önünde buluşma. 23.55’te PC380 sayılı uçuşla Rusya’nın Krasnodar kentine hareket. Yerel saatle 01.50’de varış. Havalimanında karşılanma ve özel aracımız ile Kırım’a doğru yola koyulma. Sabah takriben 06.00 civarında Kırım’daki ilk durağımız Kerç kentine varış. Otele transfer. Eşyalarımızı otele bırakma, kısa bir dinlenme ve sabah kahvaltısı. Kerç şehir gezisi: Yeni Kale, Baptist Kilisesi, Tsar Höyüğü ve Mitridat Tepesi. Geceleme Kerç’teki otelimizde. 

2 Ekim Salı: FEODOSYA – SUDAK 
Otelimizdeki sabah kahvaltısından sonra Feodosya kentine hareket. Yaklaşık iki saatlik bir yolculuktan sonra Feodosya’ya varış. Ünlü Karadeniz ressamı İvan Ayvazovski’nin memleketindeki müzesini ziyaret ve Feodosya şehir gezisi. Öğleden sonra Sudak’a doğru hareket. Sudak’ta yerel lokantada öğle yemeği. Osmanlı kaynaklarında “Suğdak” diye geçen Sudak’ta Cenevizliler tarafından yapılmış görkemli kaleyi görüyoruz ve Sudak kent gezisi. Geceleme Sudak’daki otelimizde.

3 Ekim Çarşamba: SUDAK – MASSANDRA - YALTA – LİVADİYA
Otelimizdeki sabah kahvaltısının ardından Massandra kasabasına doğru hareket. Burada Massandra Sarayı’nı ziyaret ediyoruz. Dünyaca ünlü Massandra şarap tadımı ve Nikitski Botanik Bahçesi gezisi. Yerel lokantada öğle yemeği. Sonrasında Yalta şehir gezisi: Aleksander Nevski Katedrali, dünyaca bilinen Yalta Konferansı’nın düzenlendiği Livadiya Sarayı ve meşhur Rus yazar Anton Çekhov’un Müze-evini ziyaret. Geceleme Yalta’daki otelimizde.  
 
4 Ekim Perşembe: ALUPKA – BALAKLAVA - SİVASTOPOL  
Otelimizdeki sabah kahvaltısından sonra Alupka’ya doğru hareket. Burada Voronstov’un Mağrip stilindeki yazlık saranı geziyoruz. Bir sonraki durağımız, Diriliş Kilisesi’nin önünde fotoğraf molası vereceğimiz Foroz. Sonrasında Balaklava yönünde hareket. Balaklava’da SSCB zamanının gizli nükleer denizaltı sığınağını ziyaret ediyoruz. Yerel lokantada öğle yemeği. Akşama doğru, Tatarca’da ismi Akyar olan Sivastopol şehrine gidiş. Geceleme Sivastopol’deki otelimizde.

5 Ekim Cuma: SİVASTOPOL   
Sivastopol’deki otelimizde sabah kahvaltısından sonra şehir turu: Panorama Müzesi gezisi. İkinci Dünya Savaşı ve Kırım Savaşı anıt parkı “Malahova Kurgan” turu. Yerel bir lokantada öğle yemeği. 2500 yıllık eski Yunan kolonisi Khersones Antik Kentini görüyoruz. Rus askeri deniz üssünün bulunduğu kapalı limanda tekne gezintisine çıkıyoruz. Kırım Türk Şehitliği ziyareti. Geceleme yine Sivastopol’deki otelimizde.

6 Ekim Cumartesi: BAHÇESARAY – YEVPATORYA 
Otelimizdeki sabah kahvaltısından sonra, Kırım Tatarlarının tarihsel başkenti Bahçesaray’a doğru hareket. Burada Kırım Hanlığı’nın idari merkezi Han Saray’ı geziyoruz. Uspenski Mağara Manastırı ziyareti. Yerel lokantada öğle yemeği. İbrani inanışında ve Türk etnik kökenindeki Hazarların kurduğu Ortaçağ kenti Çufutkale. Akşama doğru, Tatarcası Gözleve (Kezleve) olan Yevpatorya kentine gidiş. Geceleme Yevpatorya’daki otelimizde. 

7 Ekim Pazar: YEVPATORYA – KRASNODAR – İSTANBUL
Otelimizdeki sabah kahvaltısından sonra Yevpatorya şehri turu: Mimar Sinan eseri Han Camisi ve Karay Kenasası (sinagog) gezileri. Öğle yemeği yerel bir restoranda. İkindiye doğru Krasnodar şehrine doğru hareket. Gece yarısı Krasnodar’a varış. Havalimanına transfer. 8 Ekim yerel saatle 03.30’da PC381 sayılı uçuşla İstanbul’a hareket. Saat 05.30’da İstanbul’a varış. Bir haftalık seyahatimizin sonu.