North Caucasus Tour

                                                                                 - 10 GÜNLÜK KUZEY KAFKASYA GEZİSİ PROGRAMI -

* Dağıstan - Mahaçkale / Çeçenistan - Grozni / İnguşya - Magas / Kuzey Osetya - Vladikafkas / Kabardin Balkar - Nalçin /Karaçay Çerkez – Çerkesk / Adige Cumhuriyeti – Maykop /  Krasnodar  / Soçi *

1. Gün: İSTANBUL – MAHAÇKALE  (DAĞISTAN CUMHURİYETİ)  
İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan saat 16.00’da Rus Line Havayolları’na ait … sefer sayılı uçak ile İstanbul’dan Dağıstan Cumhuriyeti’nin başkenti Mahaçkale’ye hareket. Saat 19.20’de varış. Otele yerleştikten sonra akşam yemeği. Gece konaklama Mahaçkale’de.

2. Gün: MAHAÇKALE   
Sabah kahvaltısının ardından otelimizden ayrıldıktan sonra turumuza başlıyoruz. Mahaçkale’de göreceğimiz başlıca yerler ve eserler şu şekildedir: tarihi şehir kısmı, Merkezi Cuma Camii, Kutsal Uspenskiy Katedrali, Avar Müzikal Drama Tiyatrosu Binası, Dağıstan Cumhuriyeti Devlet Tarih ve Mimarlık Müzesi, Cumhuriyet Yerel Kültürler Müzesi, Mahaç Dahadayev ile Rasul Gamzatov Anıtları, Rus Öğretmeni anıt kompleksi ile İ.S. 7. ve 10. yüzyıllar arasında Tarki Tau Dağları’nında kurulan, 723 yılına kadar Hazar Türk Hanlığı’na başkentlik yapmış olan ünlü Hazar İmparatorluk kenti Semender. Konaklama Mahaçkale’de. 

3. Gün:  GROZNİ – ÇEÇENİSTAN ( ÇEÇENYA )
Grozni ve çevresini gezeceğimiz tur esnasında göreceğimiz belli başlı yerler ve eserler şu şekildedir: Avrupa’nın en büyük camii olan Ahmet Kadirov Camii, Çeçenya Michael Ortodoks Kilisesi, Çeçenistan Cumhuriyeti Ulusal Müzesi, Çeçen Cumhuriyeti Güzel Sanatlar Müzesi, Devlet Tiyatro ve Konser binası ile Grozni – Lermantov Rus Drama Tiyatrosu binaları, şehrin en görkemli heykel komplekslerinden “Halkların Kardeşliği Anıtı”, Büyük Anayurt Savaşı sırasında petrol kuyu ve alanlarındaki yangınlarla mücadele eden “İtfayeciler Anıtsal kompleksi”, savaş sürerken görevleri esnasında ölen profesyonel gazetecilere adanan anıt ile Zafer Caddesi’ndeki 2. Dünya Savaşı / Anayurt Savaşı anıtları. Konaklama Grozni’de. 

4. Gün: İNGUŞYA – MAGAS
İnguşetya Cumhuriyeti’nin başkenti Magas’ta yapacağımız tur sırasında göreceğimiz belli başlı eserler: VIII-IX yüzyıllardan kalma ve tarihte İnguşetya’nın manevi merkezi olmuş “Thaba-Erdı” Tapınağı, İnguşya sınırlarında bugüne gelebilmiş en eski İslam eserlerinden birisi olan Borga-Kash Mozolesi, geleneksel Waynah mimari formunda yapılmış “Siyasi Baskı Kurbanları Anıtı”, Tunç Çağı’ndan bugünlere kalan meşhur “Yuluy Höyüğü” ile Murat Boarz ve Açam Boarz Antik Yerleşkeleri, İnguş toplumunun idari, kültürel ve ekonomik merkezi olmuş “Aul Erzi Köyü”, Magas’ın çevresinde bulunan, İ.Ö. ikibinli yıllardan kalma bir Tunç Çağı yerleşkesi “Ekajevskiy” ile Vovnuşki Kale-Şatosu, Konaklama Manas’ta.   

5. Gün: KUZEY OSETYA – VLADİKAFKAS
Vladikafkas ve çevresini kapsayan şehir turumda göreceğimiz başlıca mabed ve eserler şunlardır: Tarihi kent merkezinde bulunan meşhur bulvar Barış Caddesi turu, tarihi demiryolu garı, K. L. Khetarugova adına Dinlence ve Rekreasyon Parkı, Çeşmeler Caddesi’ndeki Terek Tiyatrosu, Terek Nehri kıyısı yürüyüşü, Çapayevskiy ve Çin Köprüleri, İsse Pliyevu heykeli, tarihi kent merkezinde, 19. yüzyıl ve 20. asrın başlarından kalma art-nouveau tarzındaki tarihi Kafkas evleri, Davit Soslan çeşmesi ve anıt grubu, Eski Vladikafkas’ın (Cauzikay) kurucusu olan Dzaug Bugulov’un görkemli heykeli, Rus ve Oset Halklarının Dostluğu Anıtı, Rus Akademi Tiyatrosu Binası, Sunni Muhtar Camii, Kutsal Grigori Ermeni Kilisesi, Oset Kilisesi, Lenin Heykeli ve Anayurt Savaşı Anıt Parkı. Konaklama Vladikafkas’ta. 

6. Gün: KABARDİNO BALKARYA – NALÇİK
Kabardino Balkaryo Kafkas Cumhuriyeti başşehri Nalçik’te görülecek belli başlı yerler ve eserler şunlardır: Sosruko Restoranı, Atajukinskiy Bahçesi, Demir Tiyatro, Elbruz Sarayı, Sabornaya Camii, Halkların Dostluğu Anıtsal Arkı, Nalçin Hipodromu, ünlü Balkar şairi Kuliyevin anıtı ve Kabardin Balkar Cumhuriyeti Devlet Müzesi. Konaklama Nalçik’te.  

7. Gün: KARAÇAY ÇERKEZ – ÇERKESK
Karaçay Çerkez Cumhuriyeti’nin başkenti Çerkezk’te görülecek yerler: Halkların Kardeşliği Stellası, Yedi Renkli Göl – Arhız, Alan Manastırı, bir doğa harikası Batalpaşinskiye Gölü, Toplu mezar, Çerkessk Kurtuluş Anıtı ve Sönmeyen Ateş, Halkların Kardeşliği Anıtı, 10. Yüzyıldan kalma Şaoninskiy Manastırı, 7. ve 8. asırlardan günümüze gelen Khumarinskoye Geç Antik – Orta Çağ Yerleşkesi, Kafkas Koruyucuları Müze Anıtı, Krasnogorsk Gözetleme Kulesi, tarihi Çerkezk evleri, Aşağı Arkhız Arkeolojik ve Mimari Kompleksi, 10. yüzyıla tarihlenen Sentinskiy Manastırı, Adiyuh Kulesi, 7. ve 8. asırlardan kalma Alan Ortaçağ Yerleşimi, Kutsal Başkalaşım Manastırı ile Yerel Tarih Müzesi. Konaklama Çerkesk’te.  

8. Gün: ADIGE CUMHURİYETİ – MAYKOP
Adıge Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Maykop’taki gezimiz boyunca göreceğimiz başlıca yerler ile mabed ve eserler şunlardır: Halkların Kardeşliği Anıt kompleksi, İç Savaş’ta beyaz orduların terörü anısına dikilen heykel, Maykop Saborniy Camii, 20. yüzyılın başlarından kalma ünlü bira fabrikası, Şehir kültür Evi Tiyatrosu, Adıge Cumhuriyeti Yerel Tarih Müzesi ile Adıge Ulusal Müzesi, Zafer Caddes turu, Doğu Halkları Sanatı Müzesi, M.Ö. 3000 yıllarına değin uzanan tarihçesi bulunan Maykop Höyüğü Oşad, Adıge’nin en uzun akarsularından birisi olan 265 km’lik Beyaz Nehir, UNESCO’nun doğal koruma alanları listesinde yer alan ve tüm Kafkasların en büyük doğal koruma alanlarından birisi olan, toplam 280.000 hektarlık bir alanı kapsayan “Kafkas Devlet Biyosfer Rezervi” bölgesine kısa bir tur. Ve en sonu Kutsal Üçlü ve Kutsal Diriliş Kiliseleri ziyareti. Konaklama Maykop’ta.  

9. Gün: KRASNODAR KRAYI – KRASNODAR  
Kutsal Katerina Kilisesi, M. Gorkiy Krasnodar Akademi Tiyatrosu Binası, Krasnodar Devlet Tarih ve Arkeoloji Müzesi, Su Kulesi, Yerel Sanat Müzesi binası, Yeşil Ev, Eski Mariyinskiy Kız Koleji ile Eski Piskoposluk Kız Okulu binaları, üç yüzyıllık anıtsal meşe ağacı, Güzel Sanatlar Sarayı “Premiyer”, meşhur Botanik Bahçesi, 2. Dünya Savaşı’na atfen dikilmiş anıt ile yanındaki Ölümsüz-Sonsuz Ateş, 2. Katerina anıtı, Zaporojye Kozakları heykel grubu ile Kuban Kozakları anıtı, Köpekler heykelciği, 1 Mayıs Parkı, Suvorov Anıtı, Açık Hava Zafer Müzesi ve Parkı, Toplu Mezar Anıtı, Faşizm Kurbanları Anıtı, Fil Meydanı, Aleksandr Nevskiy Katedrali, Uçaksavar Anıtı ve Kahramanlar Arkı. Konaklama Krasnodar’da.

10. Gün: SOÇİ – İSTANBUL
Krasnodar Vilayeti’nin 2. Büyük ve önemli şehri; aynı zamanda en popüler sayfiye kenti olan Soçi’deki turumuzda göreceğimiz doğal harikalar ile tarihi eser ve mabetler şunlardır: Aynı zamanda ünlü bir kayak merkezi olan, doğa harikası Krasnaya Polyana Dağı’na teleferik ile tırmanış. Burada; enfes şelaleleri, uçurumları, kanyonları, Ahştırskaya ve Vorontsov Mağaralarını, dağ gölleri, ırmakları, doğal-vahşi ormanları görüyor ve muazzam manzarayı seyrediyoruz. Sahile indikten sonra ise kordon boyunca yürüyüş… Gece yarısı sabaha karşı Soçi Uluslar Arası Adler Havalimanı’ndan saat 04.20’de Türk Hava Yolları’na ait … sefer sayılı uçak ile Soçi’den İstanbul’a hareket. Türkiye saati ile 05.30’de varış. Gezinin sonu.